XXV. SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA VARAŽDINSKE ŽUPANIJE
Autor: Janja Maltar, 10. 6. 2022.

10. lipnja 2022. godine održana je XXV. Smotra učeničkih zadruga Varaždinske županije u sportskoj dvorani OŠ Visoko. Na Smotri je sudjelovalo 20 učeničkih zadruga, među kojima i naša Učenička zadruga ˝CVETEK˝, osvojivši visokih 45/50 bodova. Rad zadruge te izložbeni prostor s proizvodima predstavljali su učenici područne škole Ilija Pisačič (8. r) i Sara Slunjski (7.r), u pratnji učiteljica Andreje Korpar i Janje Maltar. Hvala Iliji i Sari što su se javili za sudjelovanje te tako lijepo predstavili našu zadrugu! Voditeljica zadruge Janja Maltar zahvaljuje se svim članovima zadruge i suradnicima koji su pomagali u pripremi zadruge za Smotru te doprinjeli ovakvom lijepom iskustvu i rezultatu!

Na sljedećim poveznicama možete vidjeti:

A) E- KATALOG PROIZVODA SA SMOTRE

B) VIDEOURADAK - PRIKAZ PRAKTIČNOG RADA: IZRADA UKRASNE TEGLE (Sudjeluju učenici 6. razreda područne škole: Marko Boršić Paula Piskač, snimatelj: učenica 6. razreda područne škole Tea Švogor)

Fotografija: Izložbeni i prodajni prostor zadruge ˝Cvetek˝ na Smotri u OŠ Visoko, učenik: Ilija Pisačić

Više o Smotri i proizvodima s kojima smo se predstavili pročitajte klikom na ˝Opširnije˝.

Za ovu smotru zadrugari su prikupljali prirodne materijale, otpadne limenke i stare posude koje su ponovo upotrijebili. Proizveli su višenamjenske ukrasne posude koje se mogu koristiti kao ukrasne tegle za sobno bilje, držač za olovke ili kuhinjski pribor, a mogu poslužiti i kao vanjske ukrasne vaze za cvijeće.

Posude su obložene trskom, granjem, korom drveća, perušinom kukuruza, kamenčićima, drvenim štapićima, letvicama, drvenim kvačicama, heljdinim i pistacijinim ljuskama, špagom, papirom. Posude su ukrašene jutom, špagom, čipkom, cvjetovima izrađenim od perušine, recikliranog papira i tkanina.

Ovom aktivnošću željeli smo pridonijeti zaštiti okoliša i smanjenju otpada. Svaki proizvod odraz je ekoloških principa koje koristimo u proizvodnji.

Humanitarni rad te njegovanje tradicije i kulturne baštine također su važni ciljevi ove zadruge.

Ovakve tegle vrlo su popularne zbog prirodnih materijala i neutralnih boja koje se dobro uklapaju u svaki prostor.

Proizvod je unikatan poklon za sve prigode i poseban je jer svaki cvijet nosi poruku, točnije mudru misao vezanu uz cvijeće.

Za proizvode smo izradili posebnu ambalažu. Vrećice od recikliranog papira pretvorili smo u prozor koji gleda na polje makova od krep - papira

Prosudbeno povjerenstvo izabralo tri najbolje ocjenjene zadruge za Državnu smotru u Vinkovcima, koja će se održati u rujnu ove godine:

1. UZ Jurek, OŠ Sveti Đurđ
  2. UZ Sunce, Gospodarska škola Varaždin
  3. UZ Lipa, OŠ Visoko

Iako zadruga djeluje tek nekoliko godina, zadrugari brzo uče i napreduju te postižu izvrsne rezultate na natjecanjima i smotrama. Naša zadruga na ovoj je Smotri zauzela 5. mjesto osvojivši 45/50 bodova. Zadovoljni ovogodišnjim rezultatom, već sad razmišljamo o idućoj Smotri s željom da postignemo još bolje rezultate.

Ovom prilikom pozivamo sve učenike i učitelje, ali i ostale suradnike da se još više uključe u rad sekcija zadruge. Posla je uvijek puno! Veliko je zadovoljstvo napraviti proizvod vlastitim rukama i pritom predstavljati OŠ ˝PODRUTE˝ u najboljem svjetlu!