« Ožujak 2024 »

Susret učenika i učitelja u Sloveniji
Autor: Snježana Sedlar, 29. 4. 2016.

Učenici i učitelji Osnovne škole „Podrute“ posjetili partnersku                 školu u Sloveniji

U sklopu projekta The Bridge (Building Resources and Innovation to Develop Global Education) iz programa Erasmus+ od 18. do 23. travnja  2016. godine  šestero  učenika i dvije učiteljice Osnovne škole „Podrute“  otputovali su u novu avanturu u Sloveniju, organizator susreta  bila je Osnovna škola “Pivka” iz Slovenije.

Više pročitajte u nastavku...

Projekt  se u Osnovnoj školi “Podrute” provodi od 1. rujna  2015. godine pa sve do 31. kolovoza 2018. godine. Osim hrvatske škole u projektu sudjeluje još 8 škola i to iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nizozemske, Norveške, Slovenije, Španjolske, Francuske, Poljske i Italije.

Prilikom susreta u Sloveniji održane su razne radionice s ciljem poticanja čitanja upoznavanja kulture drugih zemalja partnera projekta. Učenici su u radionicama pisali drevnim pismima, učili himne, izrađivali igračke i pripremali jela iz 11., 16. i 18.tog stoljeća, izrađivali siluete poznatih ličnosti iz povijesti, uvježbali i pjevali europsku himnu Odu radosti na jezicima svih zemalja partnera, od drva su izrađivali zastave zemalja partnera, svirali su i plesali.

Tijekom zadnje noći u Sloveniji imali su jedinstvenu priliku sudjelovati na događaju “Noć u knjižnici”, na kojem su učenici imali radionice povezane s poticanjem čitanja na temelju unaprijed pročitane knjige “Matilda” te su iskusili i kako je to spavati u školi na strunjačama.

Sudionici susreta ujedno su imali priliku posjetiti Predjamski grad i poznatu špilju u Postojni, skijaško skakalište “Planica” na Triglavu, isprobati kremšnite na Bledu i razgledati njihov glavni grad Ljubljanu. Učenici su se s putovanja vratili puni dojmova, oduševljenja te sretni zbog novostečenih prijateljstava.

Ovim Projektom se nastoji povezati učenike i učitelje iz devet  europskih zemalja te izgraditi nove „mostove“ između različitih regija. Svrha cijelog projekta je mobilnost učenika i nastavnika, promocija vlastite zemlje i kulture, razmjena iskustava te poticanje cjeloživotnog učenja.

Tako je pred učiteljima i učenicima još puno posla, a sljedeći projektni susret učenika i učitelja je već u listopadu  u Norveškoj.

učiteljice Marina Kranjec i Gabrijela Ljubek

Priloženi dokumenti: