Ukupno: 392071
Svjetski dan kazališta
Autor: Magdalena Kišiček, 27. 3. 2020.

Na današnji dan, 27. ožujka diljem svijeta obilježava se Svjetski dan kazališta.

Unatoč zatvaranju kazališta, i vi možete uživati u kazališnim predstavama! Kako? Provjerite u nastavku.

Svjetski dan kazališta je dio velikog projekta pokrenutog od strane ITI - Internacionalnog teatarskog instituta, međunarodne UNESCO-ve udruge osnovane s ciljem povezivanja kazališnih ljudi te lakšeg protoka informacija. Svjetski dan kazališta obilježava se od 1962. godine, a odabrani datum povezan je s otvorenjem prve kazališne sezone u Teatru nacija u Parizu.

Unatoč zatvaranju kazališta zbog koronavirusa, nekoliko je kazališta odlučilo obilježiti Svjetski dan kazališta online streamom predstava. U nastavku vam donosimo par prijedloga u kojima možete uživati iz vlastite fotelje:

• Danas na televizijskom programu HRT3 možete pogledati  snimku kazališne predstave Dobri vojak Švejk – u izvedbi GK Komedija

• U izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih pogledajte predstave:
    1. Junaci Pavlove ulice prema istoimenom romanu Ferenca Molnára

2. Emil i detektivi prema istoimenom romanu Ericha Kästnera.

• U izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta:
    1. Predstava Tko pjeva zlo ne misli prema romanu Vjekoslava Majera Dnevnik malog Perice

2. Balet Labuđe jezero skladatelja Petra Iljiča Čajkovskog

3. Opera Ero s onoga svijeta skladatelja Jakova Gotovca

4. Opera Nikola Šubić Zrinjski skladatelja Ivana pl. Zajca

U izvedbi Kazališta Mala scena:
    1. predstava Iglica – Za djecu od 4 godine naviše; priča o jedinstvenosti i posebnosti svakoga od nas, priču o odrastanju te bolima i radostima koji prate ovaj proces
    2. predstava Huligan - Za mlade od 12 godina naviše i odrasle; predstava koja na izravan, istinit i brutalan način, ne podilazeći publici,govori o navijačkoj subkulturi, ali i svim problemima kroz koje tinejdžeri prolaze u školi, na društvenim mrežama i stvarnom svijetu.

Za kraj možete pročitati hrvatsku poruku koja se na današnji dan svake godine čita u svim kazalištima diljem Hrvatske. Ovogodišnju poruku napisao je glumac Siniša Popović.
U nemogućnosti da nam je uživo pročitaju uoči početka predstava, u nastavku je prenosimo.

HRVATSKA PORUKA

Zamoljen od strane Hrvatskog društva dramskih umjetnika da vam uputim poruku u prigodi obilježavanja Svjetskog dana kazališta, pitam se pred svima vama – što može kazalište danas? Što ono može u vremenu razarajućeg materijalizma koji želi sve sebi podčiniti, kojem je cilj obogaljiti svaku naznaku duhovnosti, koji ne preza ni od toga da dovede u pitanje i sam opstanak civilizacije.

Što može kazalište danas ponuditi onima koji ga rijetko ili nikad ne posjećuju zaokupljeni ružnoćom vlastite borbe za opstanak ili pak onima zaokupljenima još ružnijom borbom za zgrtanjem ispraznog obilja? Isto ono što nam je tisućama godina svima podjednako nudilo. Može nam neposrednije od ijedne druge umjetnosti, baš sad, ovog trena i tu pred nama postaviti pitanje – kakav je to život koji danas živimo.

Moramo vjerovati u kazalište. Svi mi koji ga stvaramo. Moramo ustrajati u toj vjeri. To nam je poslanje. Gubeći sve više bitke za ljudsko dostojanstvo na pozornici stvarnog života postajemo sve odgovorniji za onaj koji stvaramo na ovoj imaginarnoj, duhovnoj.

Kad nam je već dano (ili smo pak sami sebi to uzeli za pravo) da suočavamo ljude sa njima samima prikazujući im kako žive, kako ne žive i kako bi mogli živjeti, činimo to smjelo, originalno i nadasve odgovorno. Učinimo sve što možemo da ne dopustimo ovom čudovišno surovom svijetu da silnom halabukom, izostankom tolerancije, pomanjkanjem svakog boljeg ukusa i općim nesuglasjem prodre u posvećeni prostor kazališta. Ne dopustimo nikad da kazalište prestane biti mjesto susreta i spoznaje.

Samo najboljima među nama poći će za rukom da ustraju u tom poslanju, pa i njima tek ponekad. Iza njih ostat će tek pokoja suhoparna bilješka o njihovom radu i poneka izblijedjela fotografija. Ali u vremenu koje nam je dano da u njemu trajemo na kazališnoj pozornici, u susretu s publikom koja zna i osjeća da se ono što se pred njom zbiva ne može ni doživjeti ni prenijeti izvan tog prostora i vremena, u tim kratkim nadahnutim trenucima spoznajemo zajedno s našom publikom što kazalište može!

Neka nam je svima sretan i ispunjen nastojanjem da budemo promjena koju želimo vidjeti u svijetu, ne samo današnji, nego svaki dan u kazalištu.

Siniša Popović

knjižničarka Magdalena Kišiček