« Ožujak 2024 »

Međunarodni dan dječje knjige
Autor: Magdalena Kišiček, 2. 4. 2020.

Osim Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, danas obilježavamo i Međunarodni dan dječje knjige!

Uključite se i vi u obilježavanje ovog Dana, te na stranici pod naslovom #ostani doma i #čitaj knjige pronađite nešto za sebe!

Više o Međunarodnom danu dječje knjige pročitajte u nastavku.

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine od 1967. kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja.

Svake godine jedna od nacionalnih sekcija organizatora – Međunarodnog vijeća za knjige za mlade tzv. IBBY (International Board on Books for Young People) ima priliku biti pokrovitelj Međunarodnog dana dječje knjige. Ovogodišnji pokrovitelj je Republika Slovenija, čiji je književnik Petar Svetina napisao Poruku djeci svijeta. Kampanja “Čitaj mi!” objavljuje prijevod Poruke (klikni!)

U obilježavanje Međunarodnog dana dječje knjige uključila se i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu te poziva svoje korisnike i svu zainteresiranu javnost da se upoznaju s djelima dječje književnosti dostupnim u sklopu zbirke Knjiga za djecu na portalu Digitalne zbirke NSK. Uz stare slikovnice iz fonda NSK, zbirka sadrži i digitalizirane inačice najpoznatijih djela hrvatskih pisaca dječje književnosti objavljene u sklopu Međunarodne dječje digitalne knjižnice (International Children`s Digital Library – ICDL).

U sklopu zbirke Knjige za djecu nalazi se i djelo Kako je Potjeh tražio istinu autorice Ivane Brlić-Mažuranić koje možete pronaći na ovom LINKU.

Na današnji se datum obilježava i sedmi rođendan nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja "Čitaj mi!" koju zajednički provode Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i Hrvatsko logopedsko društvo uz potporu UNICEF-a Hrvatska.

Sama kampanja "Čitaj mi!" pokrenuta je u Europskoj godini čitanja naglas (2013.), a kao glavni cilj navodi se poticanje roditelja i drugih odraslih da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Više o kampanji možete pročitati ovdje.

Izvor: https://www.citajmi.info/kampanja/ ; https://www.nsk.hr/obiljezite-medunarodni-dan-djecje-knjige-2020-digitalno/