« Ožujak 2024 »

ČAROLIJA BOŽIĆA 2021.
Autor: Snježana Sedlar, 14. 12. 2021.

Učenička zadruga "Cvetek" i ove se je godine uključila u natjecanje učeničkih zadruga "Čarolija Božića" koju online organizira Srednja škola Novi Marof.

Učenici viši razreda s voditeljicom Zadruge učiteljicom Janjom Maltar za natjecanje su odabrali mirisnu svijeću koju su izradili od starih iskorištenih svijeća, pčelinjeg voska, eteričnih ulja, otpadne staklenke, konca, recikliranog papira, pamučne čipke i ljepila.

Malo je reći da su nas oduševili uratkom!

Da bi smo nagradili njihov trud i ideju, svi im možemo pomoći!

Natjecanje je javno te svi mogu glasati OVDJE!

Uključi se!!!

ČAROLIJA BOŽIĆA 2021. (online)

NAZIV PREDMETA:  MIRISNA SVIJEĆA

MATERIJAL: stare iskorištene svijeće, pčelinji vosak (ostaci satnih osnova), eterično ulje vanilije i naranče, otpadna staklenka od HIPP kašice, deblji pamučni konac, reciklirani papir, pamučna čipka, ljepilo, silikonsko vruće ljepilo, ljepljiva vrpca

POSTUPAK IZRADE (kratak opis): Učenici viših razreda Osnovne škole ˝Podrute˝ proveli su aktivnost skupljanja otpadnih staklenki i iskorištenih svijeća. Staklenke su oprali i skinuli s njih naljepnice. Rezali su vosak i ostatke satnih osnova te ih stavili u metalnu posudu. U veću metalnu posudu ulili su vodu za vruću kupelj. U vrućoj kupelji uslijedilo je taljenje recikliranog voska uz miješanje termometrom na temperaturi do 67 ˚C. U rastaljeni vosak umakali su deblji pamučni konac kako bi izradili fitilj (stijenj) za svijeće. Trebalo je paziti na to da fitilj bude odgovarajuće debljine, ovisno o širini staklenke u kojoj će biti svijeća. Ljepljivom trakom pričvrstili su fitilje za dno staklenke, pazeći da bude u sredini. U malo ohlađeni rastaljeni vosak dodali su eterično ulje vanilije i naranče. Uslijedilo je punjenje staklenki voskom. Pritom su pazili da vosak ne bude prevruć te da se hladi polako, kako u sredini svijeće ne bi nastala rupa. Na staklene svijećnjake lijepili su papirnate božićne motive i pamučnu čipku. Za izradu papirnih ukrasa koristili su smeđi reciklirani papir i rezače za papir. Tijekom gorenja svijeće, ukrasi će s jedne strane svijećnjaka stvarati stvarati sjenu anđela i snježnih pahulja, a na drugoj strani svijeće imat ćemo sjenilo od papira kroz koje se javlja svjetlost u obliku anđela, pahulja i božićnog drvca.

Visina svijeće sa svijećnjakom: 10 cm, Promjer svijeće: 6 cm

Pored svih ostalih svijeća, odabrat ćemo baš nju, iz više razloga:

• Izrađena je ručno, recikliranjem voska.
  • Svojstva parafinskog i sojinog voska poboljšana su dodatkom pčelinjeg voska koji gori dulje, pročišćava zrak te ima antialergijska svojstva.
  • Prazne staklenke dobile su svrhu i novi sjaj.
  • Ova svijeća je originalan i unikatan poklon.

Pored sveg blještavila Božića, ovo malo svjetlo u tami daje nadu i podsjeća: u hladnoj betlehemskoj štali rodio se Isus!