« Ožujak 2024 »

Kako djeci objasniti situaciju nastalu koronavirusom?
Autor: Magdalena Kišiček, 7. 4. 2020.

U nastavku vam donosimo prijedloge literature koja može poslužiti kao priručnik za djecu i njihove roditelje, kao i odgajatelje i učitelje za pojašnjavanje djeci ove nenadane situacije.

Sve navedeno možete pronaći i skinuti u prilozima na kraju vijesti.

1. Zapeli zajedno

Zapeli zajedno je slikovnica namijenjena djeci (ali i odraslima) koja na domišljat način govori o tome kako se slagati sa svojom obitelji i sa svijetom općenito dok smo zaglavljeni jedni s drugima u ovim čudnim vremenima.

Autorica slikovnice, psihologinja Ida Marinić kroz priču, slike i pitanjima vođen razgovor na nenametljiv način opisuje važnost međusobnog razumijevanja i odgovornosti. Pitanja također pomažu djetetu da razjasni situaciju u kojoj se nalazimo i da iz nje izvuče najbolje.​

Slikovnici možete pristupiti ovdje ili je pročitajte u nastavku:

2. Nešto se jako čudno dogodilo u mojem gradu

Autorica knjižice Something Strange Happened in My City je Shu-Chen “Jenny” Yen, profesorica sa Sveučilišta Kalifornija, S.A.D., a njezin prijevod na hrvatski jezik donosi Sanja Tatalović Vorkapić, profesorica s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Namijenjena je djeci u dobi od 3 do 8 godina, kako bi djeca lakše razumjela što se događa trenutno, što je to koronavirus, što je socijalna distanca te još niz drugih tema vezanih uz aktualnu situaciju.

Slikovnici pristupite ovdje ili klikom na sliku u nastavku:

3. Koronavirus

Slikovnica "Što je to koronavirus?" na jednostavan i djeci razumljiv način predstavlja ključne činjenice o virusu COVID-19 i važnosti osobne higijene. U ovoj edukativnoj slikovnici djeci su objašnjeni simptomi virusa, kako se on ponaša, zašto je važno da čuvaju svoje bake i djedove, kako se mogu zaštiti od koronavirusa, a u slikovnici je i pjesmica koju mogu pjevati dok peru ruke dvadeset sekundi. Djeca u slikovnici mogu i nacrtati kako se osjećaju kada čuju da roditelji i ostali odrasli spominju ovaj virus.

Slikovnici možete pristupiti ovdje  ili klikom na njenu naslovnicu u nastavku:

4. Kako objasniti djeci koronavirus?

Kako bi djeci objasnili što je koronavirus i kako se širi, i UNICEF je pripremio slikovnicu za najmlađe (i one koji s njima provode dane). Pripremio ju je njihov tim za rani razvoj djece, a pregledali su ga UNICEF-ovi stručnjaci za zdravlje, zaštitu djece i obrazovanja u izvanrednim situacijama.

Slikovnicu prolistajte ovdje ili u nastavku: