« Svibanj 2024 »

Dani kruha u OŠ Ludbreg
Autor: Snježana Sedlar, 19. 10. 2015.

Osnovna škola „Podrute“ ove je godine sudjelovala na Županijskoj smotri „Dani kruha“ u OŠ Ludbreg koja se održala u subotu 17. listopada 2015. Školu su predstavljale učenice osmog razreda Andreja Ključarić i Patricija Kranjec, a bile su u pratnji mentora učiteljice Gabrijele Ljubek, vjeroučitelja Štefeka Vinceka i pedagoginje Valentine Habunek Mrazović.

Više pročitajte u nastavku, a slike potražite u fotogaleriji!

Naši motivi su bili krunice i bundeva tj. tikva.  Tikve kao i poznati štrukli od sira i tikvi su upravo ono čime smo se predstavili na Smotri. Osim za štrukle svježe se ribane tikve pripremalo na razna variva, a svježa je tikva bila i sastojak još jednog skromnog kolača s nadjevom od sira – pere. Koštice tikva korištene su kao svojevrsni kulinarski začin i dodatak beskvasnim pogačama – tropancima.

Svakako da su štrukli s tikvama naš najpoznatiji kolač. Štrukli mogu biti slatki i slani, a tijesto kojim se izrađuju može biti vrlo tanko ili deblje. U deblje tijesto moglo se staviti domaći kvasac ili soda bikarbonu. Štrukli su priređivani do četiri puta tjedno kao dodatak glavnom dnevnom obroku ručku tj. obedu ili su bili samostalni popodnevni međuobrok zvan južina. Štrukle se također priređivalo za svečane prilike kao što je svadba ili za vrijeme proslave najvećih kršćanskih blagdana.

Narod je našeg kraja bio vrlo pobožan. Obitelji su redovito molile zajedno nakon večere. Najviše se molilo krunicu i Gospine litanije. Žene su koristile svaki slobodni trenutak za molitvu krunice. Molilo se za zdravlje i hranu, prije svega za žitarice, kruh i krušne proizvode. Kako bi ženama krunica uvijek bila pri ruci nosile su je na pasu-STRUKU narodne nošnje. Upravo je to razlog zašto su se krunice našle na našem izložbenom štandu. Krunice smo izradili koristeći razne plodove jeseni.

Jesen u našem kraju ima i obilje mirisa. Miriše grožđe, jabuke, ali dunje. Miris je dunje oduvijek bio privlačan stanovništvu našeg kraja. Dozrele dunje se ubiralo i donosilo kući te postavljano na ormare kako bi kuća bila mirisna. Ponekad se dunje stavljalo i u drvene škrinje i ormare kako bi odjeća i drugi tekstilni predmeti poprimili njihov jesenski miris. Iz tog razloga iskoristili smo dunje za dodatnu dekoraciju našeg izložbenog štanda.

Naša škola dobila je odlične komentare žirija kao jedan od tradicionalnijih štandova s naglaskom na vjerske motive i očuvanje etno predmeta. Uz odličnu atmosferu i organizaciju domaćina pekarske i ostale proizvode donirali smo u humanitarne svrhe.

Valentina Habunek Mrazović, Gabrijela Ljubek