« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan materinskoga jezika
Autor: Snježana Sedlar, 19. 2. 2019.

Hej!    Oi!  Olá!                                                                                                                             HELLO    GODDAG      CIAO      HALLO                                                                                           Guten Tag     SHALOM     ALOHA      Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače od 2000. godine s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Jeste li znali?!

• Materinji ili materinski jezik prvi je jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji.
  • Znanje materinskog jezika vrlo je važno pri formiranju mišljenja.
  • Osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.
  • Polovici od šest tisuća svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja.
  • Polovicu svih jezika govori samo deset tisuća i manje govornika, a čak četvrtinu samo tisuću osoba.
  • Nestanak bilo kojeg jezika gubitak je i osiromašenje za cjelokupni ljudski um i znanje.
  • Najugroženiji je gotšejski dijalekt njemačkog jezika, kojim govori malo proučena grupa gotšejskih Nijemaca iz grada Kočevje u Sloveniji.
  • Potom slijedi galički dijalekt karaimskog jezika koji je nekada bio široko rasprostranjen u zapadnoj Ukrajini.
  • U procesu izumiranja je i votski jezik, kojim se koristio malobrojni narod Vota iz Lenjingradske oblasti Rusije. Ovim jezikom danas se služi tek oko 20 govornika.
  • Izumire i kildinski laponski jezik s poluotoka Koli u Rusiji kojim danas govori još samo 787 osoba.

Zbog svega Međunarodni dan materinskoga jezika mora stalno podsjećati čovječanstvo na niz moralnih i praktičnih obaveza kojima može očuvati lingvističku raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila.

Preuzeto s: https://www.skolskiportal.hr/clanak/818-21-veljace-medunarodni-dan-materinjeg-jezika/