« Svibanj 2024 »

Izvanučionička nastava na Brijunima i u Puli
Autor: Snježana Sedlar, 6. 5. 2019.

IZVANUČIONIČKA NASTAVA NA BRIJUNIMA I U PULI

Dana 30. 04. 2019. godine V., VI., i VIII. razredi ostvarili su izvanučioničku nastavu na Brijunima i u Puli. Cilj izvanučioničke nastave bio je upoznati prirodne ljepote, kulturno – povijesne te geološko - paleontološke znamenitosti Brijuna i Pule. Više o izvanučioničkoj nastavi pročitajte u nastavku, a ostale fotografije potražite u fotogaleriji (http://os-podrute-donje-makoisce.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=102).

IZVANUČIONIČKA NASTAVA NA BRIJUNIMA I U PULI

Po dolasku na Brijune dočekali su nas lokalni vodiči te smo krenuli u razgled podijeljeni u dvije grupe. U jednosatnoj vožnji vlakićem posjetili smo etno i safari park. Upoznali smo brojne autohtone i egzotične životinjske vrste: zebre, ljame, indijske svete krave, indijsku slonicu Lanku, nojeve, paunove, magarce, istarske ovce pramenke, koze, divlje zečeve, vjeverice i istarska goveda (boškarine). Vidjeli smo jednu od najstarijih maslina Mediterana, staru oko 1600 godina te mnoge druge vrste: hrast crnika, alepski bor, pinija, cedar, palma, ružmarin, bambus, agava…

Razgled smo nastavili pješice. Učenici su posjetili izložbu kopija fresaka i glagoljičkih natpisa Istre i Kvarnera u crkvi sv. Germana. U nekadašnjoj zgradi parne kupelji razgledali su izložbu „Iz sjećanja starog Austrijanca“, i izložbu fotografija „Josip Broz Tito na Brionima“. U istoj smo zgradi posjetili prirodoslovnu zbirku s gotovo 200 prepariranih vrsta životinja raspoređenih u 19 diorama koje predstavljaju afričku, azijsku, australsku, južnoameričku i europsku faunu. Te su životinje na Brijune stigle kao poklon stranih državljana Josipu Brozu Titu. Posebna atrakcija bio je Titov Cadillac u kojem se možete provoziti po Brijunima za 5000,00 kn po satu.

Prilikom posjeta fazaneriji družili smo se i razgovarali sa znamenitim kakaduom starim 62 godine, poznatim po imenu Koki. Društvo mu prave papiga ara, purani, biserke, patke i druge ptice.

Na kraju obilaska posjetili smo interaktivni edukacijski centar Nacionalnog parka Brijuni – tzv. Kuća za brodice. U kući za brodice učenici su samostalno otkrivali i učili. Saznali su pregršt informacija razgledavajući interaktivnu i digitaliziranu izložbu podijeljenu u šest tematskih cjelina: “Brijunski vremeplov”, “Brijunski arhipelag”, “Kopneni svijet”, “Podmorje”, “Ugroze” i “Svijest”. Vidjeli smo stope dinosaura u stijeni, fosilne nalaze puževa iz roda Nerinea te rekonstrukciju dinosaura mesojeda kakvi su živjeli na Brijunima prije otprilike 125 milijuna godina. Vidjeli smo još mnoge kulturno – povijesne znamenitosti: kamenolom i reljef u čast Robertu Kochu koji je iskorjenio malariju na Brijunima, crkvu sv. Marije, kastrum, kaštel, rimsku vilu, Spomen-zdenac (tzv. staklenu piramidu) i Kršinićevu skulpturu pod nazivom ˝Žena s mijehom˝.

Po dolasku u Pulu, učenici su u dvije grupe razgledali sljedeće kulturno – povijesne znamenitosti uz pratnju lokalnih vodiča: Amfiteatar, Augustov hram, Gradsku palaču, Katedralu, Kaštel (venecijanska utvrda), Malo rimsko kazalište, Franjevački samostan, Slavoluk Sergijevaca, Herkulova vrata i drugo. Posebno ih se dojmio pulski amfiteatar. Učenici su saznali zanimljivosti iz života Rimljana te sve o životu gladijatora i njihovim borbama u areni.

Janja Maltar, vođa puta