« Svibanj 2024 »

Školski medni dan
Autor: Snježana Sedlar, 16. 12. 2019.

Povodom sv. Ambrozija koji je zaštitnik pčela i pčelara, 9. prosinca 2019. godine obilježili smo Školski medni dan, a Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski pčelarski savez priredili su malo slatko iznenađenje našim prvašićima.

U OŠ "Podrute" Školski medni dan obilježen je zanimljivim predavanjem o pčelarstvu. Predavanje je prvašićima održao predsjednik Udruge pčelara Medarica Vlado Topolovec. Djeca su ukratko bila upoznata s osnovama pčelarstva. Na samom kraju predavanja učenici su postavljali zanimljiva pitanja te dobivali još zanimljivije odgovore.

O programu Školski medni dan i promociji hrvatskih pčelinjaka

Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski pčelarski savez pokrenuo je program Školski medni dan i promociju hrvatskih pčelinjaka koji se provodi na čitavom teritoriju Republike Hrvatske u prvim razredima osnovnih škola kada i svaki učenik prvog razreda dobiva med pakiran u nacionalnu staklenku 370 mL i edukativnu slikovnicu.

Cilj Programa Školskog mednog dana je educirati djecu i njihove roditelje o važnosti konzumiranja meda kao i uključivanje meda u prehranu kako bi se oblikovale prehrambene navike djece s ciljem povećanja unosa meda u prehrani djece, promoviranje meda lokalnih proizvođača što bi značilo da je med s hrvatskih pčelinjaka, podizati svijest djece od rane dobi o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda, razvijanje prepoznatljivosti i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu korištenjem jedinstvene nacionalne staklenke za med i pčelinje proizvode, podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnih vrijednosti meda i educirati učenike o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.

Vidi:http://os-podrute-donje-makoisce.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=120