« Svibanj 2024 »

Čarolija Božića
Autor: Snježana Sedlar, 13. 12. 2019.

U subotu, 7.12.2019. godine naša je Učenička zadruga Cvetek po drugi put sudjelovala na smotri učeničkih zadruga pod nazivom ˝Čarolija Božića˝.

Smotra je održana u Kulturnom centru u Novom Marofu u organizaciji Srednje škole Novi Marof. Naglasak je bio na upotrebi ekološki prihvatljivih materijala u proizvodnji. Naše proizvode i rad zadruge predstavili su zadrugari Nikolina Čikan i Mihael Boltižar uz pratnju voditeljice zadruge Janje Maltar.

Uz naše dosadašnje proizvode (domaći sapuni, melemi za usne, svijeće od pčelinjeg voska, mirisne vrećice s lavandom) predstavili smo se i sa tri nova proizvoda:

• božićni ukrasi od gipsa – magneti, ukrasi za bor i  svijećnjaci
  • ukra:sni i uporabni predmeti od otpadnog tekstila – trake za kosu, ukosnice i torbice
  • ukrasne kutijice od papira, kartona, čipke i papirnih vrpci

Proizvode od gipsa sa učenicima je izrađivao vjeroučitelj Goran Car.  Sekcija Kreativa sašila je trake za kosu sa cvjetovima od vune, perlica i gumba. Napravili su ukosnice za kosu sa cvjetnim motivima. Na torbice sašivene od otpadnog trapera izvezli su cvjetove  karakteristične za narodne nošnje u Završju Podbelskom. Ukrasne kutijice izradili su ˝Mladi kemičari˝.

Mihael i Nikolina naglasili su kako ime ˝CVETEK˝ puno govori  o našem radu koji je usko povezan sa biljkama, cvijećem i prirodom. Od prošle školske godine bavimo se proizvodnjom prirodne kozmetike, ekološkim uzgojem bilja te izradom ukrasnih predmeta od otpadnih materijala. U kozmetičkim proizvodima upotrebljavamo isključivo sirovine odobrene za upotrebu u prirodnoj kozmetici.

Od ove školske godine zadrugari se bave prikupljanjem i sortiranjem otpada – starih baterija, papira, plastike, i tekstila. Važno nam je da radimo sa ekološki prihvatljivim materijalima koji se mogu reciklirati jer i mi želimo doprinijeti zaštiti okoliša i smanjenju otpada.

Novost je i da će zadruga od proljeća imati pčelinjak te se radujemo proširivanju proizvodnje.

Janja Maltar, voditeljica zadruge

Vidi: http://os-podrute-donje-makoisce.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=121