« Svibanj 2024 »

Dugogodišnji filatelist odgovara na naša pitanja
Autor: Snježana Sedlar, 17. 3. 2020.

Dugogodišnji filatelist odgovara na naša pitanja

Članovi novinarske grupe intervjuirali su gospodina Josipa Jelenečkog,umirovljenog učitelja povijesti i zemljopisa te  poznatog varaždinskog filatelista prilikom njegova posjeta područnoj školi u Završju.Filatelijom se bavi dugi niz godina te je član Filatelističkog društva Varaždin od 1966. godine.

Filatelija je naziv za ljubav prema poštanskim markama ,njihovo sakupljanje i proučavanje,te sakpljanje omotnica, žigova i drugog poštanskog materijala. Filatelisti marke skupljaju u albume, a rijetki primjerci maraka postižu visoke cijene.

Dragi gospodine Jelenečki, budući da ste pristali na naš interviju, postavili bismo Vam nekoliko pitanja.

Od kada skupljate markice?

Markice skupljam od 1959.godine, znači 60 godina.

Tko Vas je potaknuo na skupljanje markica?

Bilo je tad doba Jugoslavije, razgovarao sam sa vođom jednog nogometnog kluba. Vidio sam da u ruci ima pismo. Pismo je imalo divnu markicu na kojoj je bila Jugoslavenska zastava. I tako sam odlučio sakupljati markice i skupljam ih do danas.

Imate li posebno drage i vrijedne markice?

Opće gledano, marka kraljice Viktorije, One Penny, je najvrijednija i najskuplja marka koju nema ni jedan kolekcionar jer je užasno skupa. Ali ima puno lijepih markica, pa su mi zato sve drage.

Koliko imate markica?

Neko vrijeme brojiš koliko ih imaš, ali onda prestaneš. Ja ne znam koliko sam ukupno skupio markica u ovih 60 godina.

Iz kojih zemalja skupljate markice?

Iz Hrvatske, okolice i iz dalekih mjesta.

Imate li možda markice iz neke daleke zemlje, npr.  Japana?

Da, skupljam marke iz čitavog svijeta.

Hvala Vam gospodine Jelenečki što ste odgovorili na naša pitanja.

Melanija Nj., Sara S. i Samantha V.